Prelazak na novu valutu može privremeno otežati usporedbu cijena, što bi neka poduzeća mogla pokušati iskoristiti za povećanje vlastite dobiti. S ciljem da to spriječi, Vlada će donošenjem zakona kojim će se regulirati uvođenje eura kao službene valute u Hrvatskoj i izmjenama odgovarajućih propisa uvesti obvezu dvojnog iskazivanja cijena. Ta će obveza biti uvedena otprilike pet mjeseci prije uvođenja eura – preciznije 30 kalendarskih dana nakon što Vijeće EU-a odluči da Hrvatska zadovoljava potrebne uvjete za uvođenje eura i utvrdi tečaj konverzije – a ostat će na snazi sve do isteka 12 mjeseci nakon uvođenja eura. Dvojno iskazivanje cijena omogućit će potrošačima da lakše uoče trgovce i ostala poduzeća koji neopravdano povećaju cijene pri konverziji u novu valutu. Taj se mehanizam pokazao vrlo učinkovitim u državama članicama koje su već uvele euro.
Nadležna tijela pomno će nadzirati poštivanje obveze dvojnog iskazivanja cijena, ali će i pratiti preračunavaju li se cijene na propisani način (primjenom fiksnog tečaja konverzije u punom brojčanom iznosu, dakle uključujući svih šest znamenaka). Potrošači će u ovom razdoblju svoje pritužbe moći različitim kanalima prijavljivati nadležnim tijelima i tako pridonijeti ispravnom preračunavanju cijena.
Nadležna će tijela također organizirati detaljno praćenje kretanja cijena i o tome obavještavati javnost te će pozvati trgovce i ostala poduzeća da se priključe kampanji koja će promicati ispravno preračunavanje cijena. Trgovcima i drugim pružateljima usluga za koje se utvrdi da su neopravdano povećali cijene ili su cijene neispravno preračunali u euro izricat će se opomene te će se njihova imena nalaziti na tzv. "crnoj listi", koja će biti javno dostupna.